Zimné radovánky bez chorôb: Tajomstvá zdravej imunity detí

Nie je zimy, aby sme aspoň na týždeň či dva nemuseli uložiť svoje aktívne ratolesti do postele s virózou. Udržať ich v chladných a mokrých mesiacoch zdravé, je každoročná výzva. Môžete si to však zjednodušiť, ak ich obranný štít proti chorobám preventívne posilníte. Nestačí ich „dopovať“ starým známym vitamínom C. Imunita je komplexný systém a potrebuje zoceliť na viacerých frontoch. Ktoré základné živiny by deťom nemali chýbať?

1. Vitamín C: Šampión v boji proti infekciám

Vitamín C, známy ako najdôležitejší nutrient podporujúci imunitný systém, je zvyčajne prvou voľbou starostlivých rodičov - a do veľkej miery oprávnene. „Denný príjem vitamínu C je nevyhnutný nielen pre stimuláciu imunity, ale aj pre ochranu buniek pred oxidačným stresom. V strave ho zvyčajne prijímame dosť, v čase, keď musíme čeliť infekciám z okolia, sa však jeho príjem oplatí navýšiť,“ radí Katarína Demetriou z kozmeticko-farmaceutického laboratória Pharma MKL. Ako ideálny plod do čaju či vo výživovom doplnku odporúča napríklad šípky, ktoré sa na prevenciu i liečbu infekcií používali už oddávna.

„Plody šípky (Rosa canina) sú bohaté na vitamín C a zároveň bioflavonoidy, ktoré zlepšujú jeho vstrebávanie v organizme. Výrazne preto pomáhajú zmierňovať príznaky prechladnutia, ak sa už prejavia,“ dodáva odborníčka.

2. Vitamín D: Slnečný vitamín nielen pre zdravý vývin

Vitamín D je ďalšou esenciálnou zložkou pre podporu imunitného systému a zdravý rast detí. Jeho význam spočíva v regulácii vstrebávania vápnika a fosforu, čo je kľúčové pre zdravie kostí a zubov. „Vitamín D však v tele plní aj množstvo ďalších funkcií, okrem iného pomáha modulovať imunitnú odpoveď,“ hovorí K. Demetriou. Jeho prirodzeným zdrojom je slnko, ktoré zimných mesiacoch vídame pomenej. Druhým zdrojom sú potraviny s jeho obsahom akú sú tučné ryby, rybí olej či vaječné žĺtky.

„Štúdie však ukazujú, že vitamínu D, vrátane detí, máme v krvnom sére menej ako treba. Suplementácia vitamínu D pre deti je aspoň počas zimy nevyhnutná. Nedostatok vitamínu D nemá dopad len na kosti, ale môže prispieť aj k oslabeniu imunitného systému. Odporúčaná denná dávka podľa EU legislatívy je pre dojčatá stanovená na denný príjem 10 μg, čo zodpovedá 400 IU vitamínu D,“ upozorňuje odborníčka.

3. Vitamín B6: Podpora energie a imunity

Vitamín B6, známy aj ako pyridoxín, je kľúčovým vitamínom pre metabolizmus a energetickú produkciu. „Vitamín B6 podporuje tvorbu energie a odolnosť voči stresu, stimuluje mozgové a nervové funkcie, zlepšuje tvorbu protilátok, čím chráni telo pred chorobami,“ vysvetľuje Katarína Demetriou účinok ďalšej posily pre obranyschopnosť tela.  Dostatok vitamínu B6 zabezpečí, že deti budú nielen vládať na svahu či sánkach, ale zároveň aj znížite šancu, že nachladnú či skončia s horúčkou.  Tento vitamín sa nachádza v potravinách, ako je hovädzie a kuracie mäso, ryby, banány a celozrnné výrobky. V sezóne chrípok a nachladnutí sa však oplatí jeho príjem podporiť aj prostredníctvom doplnkov výživy.

4. Zinok a meď: Kľúčové minerály pre imunitu

Zinok a meď si možno s imunitou hneď nespájame, no ich rola je v tomto prípade rozhodujúca. „Zinok a meď prispievajú k normálnej funkcii imunitného systému. Meď je potrebná pre syntézu fosfolipidov a je nevyhnutná pre využitie vitamínu C. Zinok zasa podporuje imunitné bunky a pôsobí ako antioxidant,“ uvádza Katarína Demetriou. Ak vaša domácnosť prechádza z choroby do choroby, odpoveďou môže byť práve nedostatok týchto dvoch minerálov, na ktoré mnohí z nás nemyslia. Ako to napraviť? Potraviny bohaté na zinok, ako sú orechy, semená, strukoviny, zelená zelenina či mliečne výrobky, by ste deťom do stravy mali prepašovať na dennej báze.

Rady na podporu imunity detí:

- vitamíny a minerály: dbajte na to, že výživové doplnky nenahrádzajú zdravú a pestrú stravu, svoje uplatnenie nájdu v prípade zvýšenej potreby posilnenia imunity

- probiotiká: podporujú zdravý črevný mikrobióm, ktorý je základom imunity, mali by byť dennou súčasťou stravy detí

- pohyb na čerstvom vzduchu: každý deň by malo dieťa stráviť dostatok času - aspoň 30 minút – na čerstvom vzduchu, aj ak je chladnejšie, pozitívne účinky kontrolovaného vystavenia chladnému vzduchu sú vedecky dokázané

- dostatok tekutín: pitie sa v zime podceňuje, ale aj malé dieťa by malo denne vypiť aspoň päť pohárov čistej vody alebo neochuteného čaju

- hygiena rúk: po každom použití toalety, príchode z vonku, pred jedlom a po jedle veďte deti k umývaniu rúk mydlom pod teplou tečúcou vodou po dobu aspoň 60 sekúnd