Vitamíny pre deti: Ktoré určite potrebujú na jar?

Povinná výbava každej mamy je chladnička plná chutných a zároveň zdravých vecí. Jarné must-have, ktoré, našťastie, deti milujú, tvorí okrem mlieka a mliečnych výrobkov, dôležitých na posilnenie imunity, napríklad hrášok, jahody, medvedí cesnak a čerstvý špenát. V mnohých rodinách sa to nezaobíde ani bez (ideálne celozrnného) pečiva. A nielen tam, kde dorastajú puberťáci, musí byť aj mäso. Veľa a rôzne druhy.

Samozrejme, že prvým krokom k zdraviu, sile a dobrej imunite našich detí je výživa. Akurátny pomer čerstvej zeleniny, ovocia, mlieka a mliečnych výrobkov, kvalitného bieleho aj červeného mäsa, rýb a zdravých tukov, strukovín a cereálií vyváži to, že si deti občas dajú aj niečo sladké alebo že ryžu odmietajú jesť bez tatárskej omáčky a k chlebíku s nátierkou si vždy žiadajú aj kečup.

 

Vitamíny pre deti od 2 rokov

Ibaže tie naše deti sú zvyčajne dosť prieberčivé v tom, čo jedia. Navyše mávajú obdobia, keď jedno majú rady a druhé nie. Potom obľúbenú potravinu buď už telo nepotrebuje, alebo sa jej dieťa preje, v každom prípade ju zo dňa na deň „prestane mať rado“. A zas treba rozmýšľať a hľadať vhodný zdroj vitamínov a minerálov.

Ak sú drobci naozaj v jedení prieberčiví, prekonali ochorenie alebo trpia nejakou chronickou chorobou, je potrebné dodávať im vitamíny a minerály aj vo forme doplnkov výživy na posilnenie oslabenej imunity.

Stávkou na istotu je sirup VITEMIX. Obsahuje vitamíny nevyhnutné na rast v súlade s odporúčanými dennými dávkami. Tento multivitamín je vhodný pri nedostatočnej výžive, pri chorobe alebo po nej, pri nedostatočnom príjme ovocia a zeleniny, ale aj pri zvýšenej športovej aktivite.

„Vitemix je prírodný produkt vytvorený z účinných výťažkov z rastlín bez sladidiel, farbív alebo konzervantov. Obsahuje vitamíny skupiny B, vitamín D3 aj vitamín E, všetko správne namixované v prírodnej jablkovej koncentrovanej šťave,“ priblížila Katarína Demetriou z farmaceutického laboratória Pharma MKL.

Sirup je vhodný pre predškolákov aj školákov. Pokiaľ majú deti dostatočnú a pestrú stravu a ich imunita je oslabená (začínajúcou) chrípkou alebo iným infekčným ochorením, odporúča sa podporiť ich obranyschopnosť vyššími dávkami B-komplexu a vitamínmi D a C.

 

Rastú ako z vody

Tínedžeri majú vlastný svet, vlastný rozum a snažia sa mať aj vlastný pohľad na život. Rastú rýchlo a rovnako bleskovo sa menia ich zvyky.

V tomto období je pre nich dôležitý dostatočný príjem vitamínov C, B, A a D. Tie im pomôžu nielen primerane rásť, ale aj lepšie zvládať psychickú záťaž spojenú s problémami v škole, s dospievaním alebo s experimentovaním s jedlom.

Dodávame, že vitamín D je rozpustný v tukoch, preto by sa mal užívať po jedle. Dostatočný príjem vitamínov C, B a A môže byť zabezpečený v strave (čerstvá zelenina, ovocie, strukoviny) alebo treba siahnuť po doplnkoch výživy.