Tipy a triky na dobrý spánok detí
Spánok je pre každého človeka bez ohľadu na vek mimoriadne dôležitý. No keď do rodiny pribudne mimino, rodičia zvyčajne musia na dobrý spánok zabudnúť. Dieťatko sa hlási o slovo aj vtedy, kedy by rodičia spali. Naporúdzi musí byť najmä mama. Dieťatko potrebuje nakŕmiť, prebaliť, pomojkať a ešte asi miliardu vecí, ktoré sa mama snaží zistiť spôsobom pokus – omyl.
Prináša to stres a únavu. My by sme radi aspoň troškou prispeli k upokojeniu nervov. Prinášame pár tipov na lepší spánok bábätiek.
Spánok dieťaťa podľa veku
Vytvoriť si režim s bábätkom je náročná úloha, a to aj preto, že v priebehu prvých troch rokov jeho života sa potreba spánku dieťaťa často mení.
Novorodenec má enormnú potrebu spánku a hoci je každé dieťatko iné, počas prvých dní života v podstate iba je a spí. Za 24 hodín dokáže dokopy prespať od 16 do 18 hodín.
Mesačné bábätko má túto potrebu kratšiu približne o dve hodiny, pričom cez deň má 3 až 5 spánkov, ktoré spolu trvajú 6 – 7 hodín a v noci prespí asi 8 – 9 hodín.
Už niekedy v tomto období sa však môže objaviť detská kolika, teda nadúvanie bruška kvôli nezrelej tráviacej sústave. Bolesti zabraňujú dieťatku spať, hoci je unavené, je plačlivé a nervózne. Záchranou pre bábätko aj jeho rodičov môžu byť kvapky Gas Drops.
„Je to prírodný prípravok, výťažok z vybraných biologicky kontrolovaných bylín, ktoré pomáhajú dojčatám a deťom pri bolestivom nadúvaní a plynatosti. Konkrétne výťažok z rasce, feniklu a harmančeka podporuje činnosť čriev a uvoľňovanie nahromadených črevných plynov,“ vysvetlila Katarína Demetriou z farmaceutického laboratória PharmaMKL
Dobrý spánok je čoraz kratší
S pribúdajúcimi mesiacmi klesá potreba spánku dieťaťa. Dvojmesačné až trojmesačné ešte prespí 14 až 15 hodín v priebehu dňa aj noci, pričom cez deň má asi 3 spánky.
A potom sa už všetko skracuje, do pol roka bude dieťatko cez deň spať už zrejme iba 2-krát, zato v noci by malo prespať 10 až 11 hodín.
Približne vo veku 6 mesiacov nastáva vývojový skok, ktorý sa môže prejaviť aj na pokojnom spánku – zmení sa na prerušovaný a nepokojný. Ale nemalo by to trvať dlho.
Až do veku 3 rokov dieťa potrebuje spať v priemere 11 hodín z 24-hodinového dňa. Túto potrebu si rozkladá na deň a noc, pričom platí, že počet denných spánkov klesá, ale rastie ich dĺžka. Nočný spánok sa postupne ustáli na cca 11 hodinách.
Tabuľky sú iba pomôcka
Netreba klesať na duchu, pokiaľ dieťatko nemá spánok podľa tabuliek. Každý z nás je iný, individuálny. Aj keď rozumieme, že pokiaľ je dieťatko plačlivé, nespokojné, viditeľne unavené a napriek tomu nespí, je to nápor aj na nervy rodičov.
Všetkým – dospelým aj deťom môžu okrem aktivít, ktoré ste už ako rodičia vychytali (napríklad prechádzky, jazda autom) pomôcť aj bylinky.
U dieťatka môžete vyskúšať napríklad bylinný prípravok Calma. Sú to upokojujúce kvapky z výťažkov rastlín, ktoré podporujú reguláciu stresu bez toho, aby sa menila úroveň bdelosti. Prinášajú pocit pokoja. „Kvapky nie sú návykové, ide o doplnok výživy získaný z titrovaných a štandardizovaných rastlinných surovín pochádzajúcich z plodín podrobených prísnej kontrole kvality, odborne zmiešaný s jablkovou šťavou a fruktózou, určený na podporu ukľudnenia a relaxácie počas dňa,“ doplnila K. Demetriou.
Pre unavené mamy
Vystresovaným a unaveným mamám zas môže pomôcť čaj z ľubovníka bodkovaného, z kamiliek alebo medovky, prípadne z ich zmesi.
Vieme, že je nesmierne ťažké dať dieťatko na druhú koľaj a nájsť si čas na seba, na upokojenie nervov a načerpanie nových síl. Ak máte akúkoľvek možnosť dopriať si spánok (aj s pomocou byliniek) a o dieťatko sa na pár hodín postará niekto iný, určite ju využite! Pretože platí, že ak je nervózna mama, je nervózne aj dieťaťa. Iba pokojná a aspoň trochu oddýchnutá mama dokáže byť trpezlivá, láskavá a zvládať všetky potreby svojho potomka.