Tekutá kyselina hyalurónová dokáže zmierniť príznaky starnutia

Nielen v dermatológii sa kyselina hyalurónová považuje už dlhší čas za malého divotvorcu. Telu vlastná látka sa nepoužíva len ako prostriedok na zjemnenie či vyplnenie vrások, ale dokáže zabojovať proti starnutiu aj pokiaľ ide o prirodzenú, vekom podmienenú degeneráciu kĺbovej chrupavky.

Kyselina hyalurónová sa prirodzene nachádza v celom našom organizme, vo všetkých štruktúrach v medzibunkovom priestore. Jej najdôležitejšou úlohou je hydratácia. Spolu s kolagénom a elastínom nesie hlavnú zodpovednosť za zdravo a mlado pôsobiacu pleť, ale aj za dobrú funkciu iných telových štruktúr, napríklad kĺbov. Z celkového množstva kyseliny hyalurónovej v tele koža obsahuje asi polovicu. Vo vysokých koncentráciách ju nájdeme aj v pupočnej šnúre, kĺbovej tekutine, sklovci oka, tiež v pľúcach, obličkách, mozgu a vo svaloch a slizniciach. Vekom sa tvorba a kvalita tejto kyseliny znižujú, čím koža stráca elasticitu a postupne sa vytvárajú vrásky a jej nedostatok sa môže prejaviť aj na kĺboch.

Kĺbové chrupavky sú v mladosti jemné a hladké. Medzi nimi sa nachádza dutina, obalená špeciálnou membránou. Tá obsahuje kĺbovú tekutinu, ktorá pôsobí ako olej pre kĺby. Základnou súčasťou je totiž kyselina hyalurónová, ktorá zodpovedá za jej viskozitu a hustotu. Okrem toho, že kĺbová tekutina chrupavku zvlhčuje, vyživuje ju a odstraňuje odpad z kĺbového puzdra. Vekom však prirodzená produkcia kyseliny hyalurónovej ubúda, chrupavka postupne vysychá, deformuje sa a odlupuje. Degeneratívne procesy prebiehajú individuálne, no vo vyššom veku sa ukáže, či sme svoje kĺby preťažovali, alebo sme sa o ne adekvátne starali. Našťastie, túto telu vlastnú látku možno doplniť. Napríklad v podobe tekutej kyseliny hyalurónovej určenej na perorálne použitie. Dobré skúsenosti s jej používaním majú aj Iveta (62 rokov) a Ivica (48), ktoré kyselinu hyalurónovú užívajú už niekoľko týždňov.

„Krátko po šesťdesiatke som začala pociťovať problémy s kolennými kĺbmi,“ hovorí pani Iveta. „Bolestivo sa ohlasovali najmä pri zmenách počasia. Niekedy to bolo už také akútne, že som rozmýšľala, že budem predsa len musieť vyhľadať lekára. Navyše, keďže mám sedavé zamestnanie a chcela som sa začať trocha viac hýbať a do svojho denného režimu zaradiť aspoň cestu ráno do práce pešo, bolesť v kolenách mi to nie vždy umožňovala. Napokon som vďaka dcére na internete objavila prípravok v tekutej forme, ktorý by mojim kĺbom mohol pomôcť. Práve takúto formu užívania, keď si jemne gélovitú tekutinu bez nejakej nepríjemnej príchute nakvapkáte do pohára s vodou, považujem za telu príjemnejší spôsob, ako keď máte prehĺtať napríklad tablety. Každé ráno, počas toho, ako sa chystám do práce, vypijem veľký pohár vody s odporúčaným množstvom kyseliny hyalurónovej, čo je asi 1 ml, a kým odídem z domu, doplním to ešte ďalšou tekutinou. Pri užívaní tohto prípravku sa totiž odporúča naozaj nezanedbávať pitný režim. Asi po dvoch troch týždňoch som, pokiaľ ide o moje kolenné kĺby, začala pociťovať výrazné zlepšenie. Dokonca ani pri zmenách počasia som nemala nejaké výrazné bolesti a zasa som normálne mohla začať chodiť po schodoch. Účinky pôsobenia tohto malého zázraku som pocítila aj na pokožke. Nielenže mám vypnutejšiu pleť na tvári, ale asi najvýraznejšia zmena na pokožke, ktorú veľmi oceňujem, je, že si už nemusím toľko krémovať ruky. Myslím si, a sama to pociťujem, že vekom sa kvalita života vo viacerých smeroch prirodzene zhoršuje. Človek by sa mal o seba starať, a tak ma len teší, že aj takýmto spôsobom môžem pomôcť svojim kĺbom a prispieť k zlepšeniu kvality môjho života,“ uzatvára pani Iveta.

„V mojom prípade sa bolesti kĺbov ohlásili trocha predčasne, ešte pred päťdesiatkou. V rodine totiž máme isté genetické zaťaženie, artrózou kĺbov trpí aj moja mama a niektorí jej  príbuzní. Mám 48 rokov a už niekoľko rokov som sporadicky, najmä v zime, keď sa bolesti pohybového aparátu ohlasujú zvyčajne nástojčivejšie, užívala rôzne výživové doplnky pre kĺby. Niekedy som mala viac, inokedy menej pozitívnu reakciu. V prípade kyseliny hyalurónovej však, okrem toho, že ma po asi mesiaci používania kĺby nebolia, a necítim ani zmeny počasia a rannú stuhnutosť, vidím aj zmeny na pokožke, ktorá je vyhladenejšia a menej suchá,“ hovorí pani Ivica.