Stres spoznáte na tvári. Ak žijete či pracujete pod tlakom, prejaví sa to aj na pleti

Keď ste v strese, na pleti sa môže objavovať akné, rosacea či ekzémy. Pýtate sa, ako je to možné? Stres totiž na pleť pôsobí mnohými spôsobmi. Stres je jednoducho univerzálny spúšťač akejkoľvek „neplechy,“ ku ktorej má naša koža tendenciu. A zhoršuje samozrejme problémy, ktorými už trpíme. Môže tiež z našej relatívne normálnej pleti utvoriť pleť citlivú. Ako sa prejavuje stres na pokožke? Jeho následky môžu byť zreteľné vo viacerých formách.

Vystresovaná pleť

Tvár vystresovaného človeka spoznáte už na prvý pohľad. Prezradia ju najmä tieto znaky:

  • Kruhy pod očami. Pretože vystresovaný človek zvykne málo spávať, a tak výsledkom je povädnutá pleť, opuchnuté očné viečka a nevzhľadné tmavé kruhy pod očami.
  • Suchá až šupinatá pleť. Nervózny človek často zabúda na správny pitný režim. Aj Vy sa v strese nadmerne nalievate kávou? Tá môže spôsobiť dehydratáciu. Ktorá sa, ako inak, prejaví okamžite na pleti. Výsledkom je vyschnutá, až šupinatá fľakatá pleť.
  • Akné, vyrážky, kožné ochorenia. Pod vplyvom stresu sa vylučuje stresový hormón kortizol. A ten spôsobuje všetky problémy. Okrem iných aj narúšanie črevnej mikroflóry a s tým súvisiacu tvorbu akné a rôznych kožných chorôb. V strese sa môže dokonca objaviť aj lupienka, či psoriáza.
  • Vrásky. Určite si to uvedomujete aj Vy. V strese má človek tendenciu zatínať zuby, mračiť sa, jednoducho mať napätú tvár a neprirodzený výraz. Ak nie ste uvoľnený, nie je uvoľnená ani pokožka. Výsledkom sú rôzne vrásky a ryhy na tvári.

Finty, ktoré pomôžu

Hoci by najjednoduchším riešením bolo eliminovať nervozitu a stres, nie vždy je to možné a určite sa to jednoduchšie rozpráva ako koná. Ak ale viete, že je pred vami náročné obdobie, napríklad v práci, je dobré pleť na záťaž v podobe stresu pripraviť. Skúste tieto tri jednoduché tipy od odborníčky na krásu.

  1. „Existuje také nepísané pravidlo, že stresovanú pleť netreba ešte viac zaťažovať. Treba si zvoliť produkty, ktoré pleť jemne ošetrujú a nezaťažujú zbytočným obsahom chémie,“ vysvetlila Katarína Demetriou z Pharma MKL.
  2. Vrásky okolo očí sú rozhodne tie najviac viditeľné a doslova do oči bijúce. Skúste sa preto na ne zamerať a venujte im dôkladnú starostlivosť ale aj prevenciu v podobe krémov. „Kvalitnejšie krémy na oči by mali obsahovať čo najviac prírodných zložiek. Ak máte citlivú pleť, dbajte na to, aby krém neobsahoval parfumy a konzervačné látky, ktoré môžu pleť podráždiť. Naopak, dobrý očný krém obsahuje zložky ako kofeín, aloe či kyselinu hyalurónovú,“ zdôraznila Demetriou.
  3. Jednou z drobných zmien s výraznými výsledkami môže byť aj technika nanášania kozmetiky. Miesto bežného roztierania skúste prípravky jemne vklepávať do pleti. Táto metóda poskytuje tvári príjemnú masáž a zlepšuje prekrvenie pokožky.