Prvá pomoc na dráždivý kašeľ

Kašeľ nie je choroba, je to prejav, príznak a v prvom rade je to obranný reflex organizmu. Vykašliavaním sa telo snaží zbaviť niečo, čo v dýchacích cestách prekáža. Môže ísť o podráždenie napríklad vzduchom (dym, prach), jedlom alebo predmetom, ale najčastejšie je kašeľ príznakom choroby – infekcie dýchacích ciest.

Kovidové obdobie nás naučilo, že so soplíkom a kašlíkom sa k lekárovi neuteká, ale že kašeľ treba napriek tomu riešiť. Prvé, na čo sa lekár na telefóne alebo farmaceut v lekárni opýta, je druh kašľa. Je to suchý kašeľ? Kašeľ s hlienmi? Je intenzívny a dráždivý? Je kašeľ dlhodobý?

Ako vzniká kašeľ

Každá choroba/infekcia sa prejavuje iným druhom kašľa a hlienov. A dokonca sa aj ich podoba v priebehu ochorenia mení. Práve preto lekár alebo lekárnik potrebujú vedieť, o aký druh kašľa ide. Podľa toho sa nastaví liečba.

U detí rozoznávame najmä suchý kašeľ (dráždivý, neproduktívny), vlhký kašeľ (s vykašliavaním hlienu) a štekajúci kašeľ (laryngitída).

Vždy, keď sa podráždia receptory v sliznici dýchacích ciest (od hrtana až po priedušky), organizmus sa začne brániť kašľom. Chce sa tak zbaviť cudzích látok, telies alebo inej príčiny dráždenia. Obdobné receptory sa nachádzajú aj na vonkajšom a vnútornom uchu, v prínosových dutinách, v pažeráku, osrdcovníku a pohrudnici.

Podráždenie sa spracuje v mieche, odkiaľ sú impulzy vedené  nervami do hrtana a dýchacích svalov. Po impulze sa rýchlo nadýchneme a niekoľkokrát za sebou prudko vydýchneme. A to je kašeľ. Niekedy ho vieme do istej miery ovládať vôľou a inokedy to možné nie je. Deti kašeľ zvyčajne ovládať nevedia a rodičia sa trápia, ak im pomôcť.

Suchý kašeľ u detí

Suchý kašeľ je pre deti veľmi vyčerpávajúci. Telíčko ich stále núti kašľať, ale kašeľ neprináša úľavu. Je to suchý kašeľ, bez hlienov. Ak trvá dva-tri dni a drobca pritom bolí za hrudnou kosťou, môže ísť o infekčný alebo bakteriálny zápal dýchacích ciest. Po troch dňoch sa načnú tvoriť hlieny a zmení sa na produktívny kašeľ.

Pomáhajú kvapky a sirupy, ktoré dokážu zmierniť dráždenie a zatočiť s pôvodcom infekcie.

Dobrý sirup na suchý kašeľ obsahuje zvlhčujúce látky, ktoré uľavujú od suchého dráždivého kašľa. Úľava prichádza aj keď sa v epiteli na povrchu slizníc zvýši množstvo hlienu (ako reakcia na vírus, baktérie alebo iné dráždivé látky).

Ak suchý kašeľ neprejde po pár dňoch do vlhkého, produktívneho kašľa s hlienmi, môže ísť o príznak ochorenia srdca, bronchiálnej astmy, refluxnej choroby žalúdka, zápalu pohrudnice alebo covidu.

Kašeľ s hlienmi

Vlhký kašeľ, pri ktorom dieťa vykašliava hlieny, je pre organizmus úľavou a neodporúča sa ho tlmiť. Dôležitý je dostatočný prísun tekutín, ak je to možné, tak pokoj na lôžku.

Veľmi dôležité je dôkladné sa zbavovanie hlienov z nosa. Hlieny pomáhajú vysporiadať sa s patogénmi, ale ich hromadenie spôsobuje horšiu priechodnosť dýchacích ciest. Pri menších deťoch pomáha pri hygiene nosa odsávačka, väčšie by si už mali vedieť nos vyfúkať aj samé.

Ochorenie, spôsobujúce kašeľ s hlienmi, sa môže skomplikovať zápalom priedušiek alebo zápalom pľúc, ktoré sa často prejavujú veľmi produktívnym kašľom.

Najlepší sirup na kašeľ

Na oba druhy kašľa, teda na suchý kašeľ aj na kašeľ s hlienmi pomáha detský sirup BRONCAMIL. „Je to bylinný sirup na suchý aj produktívny kašeľ, ktorý deťom pomáha pri ochoreniach dýchacích ciest, pri nádche, kataroch, bolestiach hrdla a pri prechladnutí. Obsahuje éterické oleje a výťažky z bylín ako sú grindelia a skorocel, ktoré majú priaznivý vplyv na dýchací systém, či slamienka, borovica a tymian, ktoré zas pomáhajú sliznici nosa a hrdla,“ odporúča Katarína Demetriou z farmaceutického laboratória Pharma MKL.

Prečo je to najlepší sirup pre deti na kašeľ? Pretože je to čisto prírodný produkt, obsahuje iba výťažky z rastlín, deťom veľmi chutí a nie je problém, ak ho užívajú dlhodobo.

„Deťom sa so sirupom Broncamil určite rýchlo uľaví, a tým sa uľaví aj rodičom, je to overené v praxi,“ uzatvára K Demetriou.