Prirodzený lifting tváre pomocou peptidov: Kde ich hľadať?

Máte dojem, že vašej pokožke dochádza dych? Ak je zvädnutá, ovisnutá a bez šmrncu, znamená to, že stráca základnú biologickú štruktúru. Tú si môžete predstaviť ako mriežku, ktorú pokope držia styčné body, či tvárnice. V pokožke sú to malé bielkovinové fragmenty – peptidy. Ak začnú obrazne povedané „hrdzavieť“, či zvetrávať, opora padá a prejaví sa to. Tak ako sa dá opraviť a spevniť stará stena domu, podobne to funguje aj v ľudskej koži. Peptidy, ako populárna zložka anti-age kozmetiky,  sa totiž telu dajú vrátiť späť. Prečo sú peptidy dôležité, ako pôsobia, kde sa nachádzajú, a aké druhy existujú?

 

Peptidy ako základné bloky kolagénu

Peptidy sú krátke reťazce aminokyselín a v tele plnia rôzne funkcie -  účinkujú napríklad ako hormóny či enzýmy. Predovšetkým však predstavujú stavebné bloky bielkovín, ako je elastín, keratín i kolagén. Kolagén tvorí spojivové tkanivá tela a zabezpečuje pokožke pevnosť a pružnosť. Ako starneme, jeho hladina klesá, čo vedie k vzniku vrások na tvári, vráskam okolo očí a ďalším známkam starnutia. To je dôvod, prečo je kolagén nevyhnutnou súčasťou kvalitnej kozmetiky pre zrelú pleť. Nie je však jedno, aký. Uprednostňuje sa jeho hydrolyzovaná forma.

Normálny - nehydrolyzovný kolagén je komplexný a má väčšie molekuly, čo znamená, že sa ťažšie vstrebáva cez pokožku alebo tráviaci trakt. Hydrolyzovaný kolagén však prešiel procesom hydrolýzy, kedy sa rozloží na menšie, ľahšie vstrebateľné peptidy. Tento proces zvyšuje biologickú dostupnosť kolagénu, peptidy môžu účinnejšie podporovať zdravie pokožky, kĺbov a ďalších tkanív,“ vysvetľuje Katarína Demetriou z kozmeticko - farmaceutického laboratória PharmaMKL.

 

Peptidy v kozmetike

V starostlivosti o pleť sa používajú peptidy rôznych foriem a pôvodu, v závislosti od toho, čo pleť najviac potrebuje. V kozmetických prípravkoch sa samozrejme efektívne využíva aj ich kombinácia.

 

Kolagénové peptidy

Kolagénové peptidy, získané hydrolýzou z morského kolagénu,  majú štvoraký účinok: dokážu stimulovať produkciu kolagénu a zlepšovať pružnosť pokožky, vyplniť vrásky, prispievať k hydratácii pokožky, podporiť regeneráciu a chrániť pred vonkajšími vplyvmi prostredia a voľnými radikálmi. Okrem toho, že kolagénové peptidy ľahko preniknú, kam treba, ich základnou výhodou je, že sú dobre znášané pokožkou a všeobecne netoxické, a teda vhodné aj pre citlivú pleť. „Kolagénové peptidy môžete nájsť v denných, nočných krémoch, očných géloch, tvárových sérach či vo výživových doplnkoch na pitie,“ radí odborníčka.

 

Biomimetické peptidy

Ďalšou formou peptidov, ktoré nájsť v kvalitnej kozmetike pre zrelú pleť, sú biomimetické peptidy, vytvorené špeciálnou technológiou. „V prípade tvárovej starostlivosti sú tieto peptidy vyvinuté s cieľom imitovať prirodzené biologické funkcie pleti a podporovať jej zdravie. Sú schopné preniknúť do pokožky a chrániť bunky pred oxidačným stresom, stimulujú syntézu kolagénu, elastínu a kyseliny hyalurónovej,“ konkretizuje Katarína Demetrieu a vyzdvihuje ich hydratačný, spevňujúci, protivráskový a rozjasňujúci účinok. Nemali by chýbať najmä v tvárovom sére, ktorého ľahká textúra umožní rýchle preniknutie do pokožky.

 

Peptidy napodobňujúce botox

Áno, dobre čítate. Peptidy majú naozaj schopnosť „tváriť sa“ ako botoxová injekcia. Sú jedným z druhov biomimetických peptidov a štruktúrou sa podobajú prírodným peptidom v ľudskom tele. Pôsobia tak, že uvoľňujú svaly tváre, čo vedie k menej viditeľným vráskam, vrátane mimických vrások. „Neinvazívnym spôsobom destabilizujú štruktúru transmembránového faktora, ktorý bráni uvoľňovaniu acetylcholínu do svalových buniek. V tejto situácii sa svaly tváre nemôžu stiahnuť. Vďaka tomu sú svaly tváre uvoľnené a vrásky menej viditeľné,“ opisuje Katarína Demetrieu, ako to funguje. Denné krémy či tvárové séra s ich obsahom sú výbornou alternatívou, ak sa na „pichanie“ necítite, alebo ho neschvaľujete.

 

Výplňové peptidy

Farmaceutický a kozmetický priemysel pracuje s viacerými druhmi peptidov, odborníčka pripomína osobitne ešte komplex dvoch aktívnych peptidov s veľmi malými molekulami – matricínmi. Tie stimulujú kožné bunky k zvýšeniu produkcie prirodzeného kolagénu, elastínu a kyseliny hyalurónovej – všetkých potrebných zložiek pre sviežu pleť, pričom sú navyše schopné redukovať ešte poškodenie UV žiarením.

 

Vedľajšie účinky peptidov

Znie to príliš ideálne na to, aby to bola pravda? Nemusíte sa báť. Účinky a bezpečnosť peptidov sú vedecky dokázané. Pri správnom použití majú peptidy minimálne vedľajšie účinky, preto sú obľúbenou voľbou v kozmetickom priemysle. Ako v mnohých iných veciach však platí, že nič sa nemá preháňať. Väčšina ľudí môže peptidy používať bez obáv z podráždenia, no ako pri všetkých kozmetických produktoch, je vhodné pred prvým použitím urobiť si test na malej časti pokožky na vylúčenie alergickej reakcie. „Meďnaté peptidy, nadmerné užívanie vo vysokej koncentrácii, či kombinácia napríklad s kyselinou glykolovou, môže vyvolať začervenanie, či svrbenie. Naopak kombinácia s kyselinou hyalurónovovu, kolagénom, či antioxidantmi je ideálna, ešte viac podporia pozitívne účinky peptidov,“ uzatvára Katarína Demetriou z kozmeticko - farmaceutického laboratória PharmaMKL.