Pozor, jeseň môže zničiť vašu pleť: Zistite, čo na ňu skutočne platí

Suché listy na stromoch celkom názorne symbolizujú to, čo sa v tomto ročnom období deje aj s našou pleťou. Zmena počasia, často prudká, studený vietor a vzduch v interiéroch môžu pokožku výrazne ohroziť a spôsobiť nemalé problémy. Ak vás každoročne v túto sezónu potrápi vysušená, podráždená, začervenená či svrbiaca pokožka, viete, o čom je reč. Je možné sa tomu vyhnúť, ak si dáte pozor na niekoľko faktorov, pre ktoré je koža taká smädná. Ktoré to sú?  

 

Suchá koža: Ako jeseň škodí vašej pleti?

Studený vietor

Keďže pleť musela celé leto odolávať UV žiareniu, na jeseň vietor ľahšie mechanicky naruší jej ochrannú bariéru. Prejaví sa suchými miestami s viditeľnými červenými škvrnkami, môže vás dráždiť i svrbieť. Netýka sa pritom len tváre, ale všetkých častí tela vystavených poveternostným podmienkam. V tomto ročnom období sa zvykne prihlásiť aj stará známa suchá koža medzi prstami na rukách, či na hlave.

Suchý vzduch z vykurovania

Každým stupňom teploty kúrenia navyše, oslabujeme našu pleť. Tým viac, ak zabúdame dostatočne vetrať. Vzduch je tak príliš suchý a bráni zdravej hydratácii pokožky. Typickými príznakmi je napnutá, šupinatá, až svrbiaca pokožka hlavy, rúk a samozrejme aj tváre.

Strata vlhkosti

V zime má pokožka tendenciu strácať vlhkosť rýchlejšie. Tým viac, ak ste na jej hydratáciu nedbali dostatočne ešte v lete. Aj preto sa diagnózy ako atopický ekzém zvyknú počas jesene hlásiť najčastejšie.

Stres

So zmenou ročného obdobia spravidla prichádza aj stres. Čas dovoleniek a školské prázdniny sú preč, mnohí preto opäť cítime tlak v práci i doma. Aj to samozrejme negatívne vplýva na zdravie pokožky – zvýšené hladiny stresového hormónu kortizolu oslabujú obranyschopnosť pokožky a môžu prispieť aj k tvorbe zápalov.

Zmena stravy a pitného režimu

S príchodom chladnejších mesiacov máme sklon meniť stravovacie návyky. Čoraz častejšie zabúdame konzumovať dostatok čerstvej zeleniny a ovocia, a hlavne primerane piť. Pokožke tak začínajú chýbať dôležité minerály a vitamíny ako je vitamín C, vitamín E, vitamín A.

 Suchá koža: Ako jeseň škodí vašej pleti?

Hydratácia je kľúčová: Kolagén a kyselina hyalurónová

Ako ochrániť pokožku počas jesene? To, čo pleti jeseň berie, musíme vrátiť späť – teda hydratáciu aj živiny. Ideálnym a komfortným spôsobom je používať hydratačné krémy s obsahom kolagénu a kyseliny hyalurónovej.

Kolagén je bielkovina, nevyhnutná pre udržanie elasticity a pevnosti pokožky. Hydrolyzovaný morský kolagén prispieva k udržaniu optimálnej úrovne vlhkosti, čo je dôležité pre zdravý vzhľad a pocit pleti,“ hovorí Katarína Demetriou z kozmeticko-farmaceutickej spoločnosti Pharma MKL. Kolagén je naozaj nepostrádateľný - pomáha totiž viazať vodu, ktorú pleť na jeseň potrebuje ako soľ. Okrem toho podporuje regeneráciu buniek pokožky a vytvára ochranný film chrániaci pred negatívnymi vplyvmi prostredia.

Účinok kolagénu skvele doplní a posilní kyselina hyalurónová. Tá má na starosti hĺbkovú hydratáciu. Kyselina hyaluronová s nízkou molekulovou hmotnosťou je schopná preniknúť do hlbších vrstiev pokožky. Týmto spôsobom poskytuje intenzívnu hydratáciu, zabezpečujúc hladkú, sviežu a hydratovanú pokožku,“ vysvetľuje Katarína Demetriou. To, že vám chýba – a po štyridsiatke, a niekedy aj skôr, sa to deje raketovou rýchlosťou – spozorujete vo forme jemných liniek a vrások. Nie je náhoda, že najviac ich zvykne „vyskákať“ práve na jeseň, keď pokožka bojuje o každú kvapku vody.

Obe tieto zložky by nemali chýbať v kozmetike, ktorú používate v rámci svojej rannej i večernej rutiny.  Kvalitnejšie krémy by mali obsahovať čo najviac prírodných zložiek. Ak máte citlivú pleť, dbajte na to, aby krém neobsahoval parfumy a konzervačné látky, ktoré môžu pleť podráždiť,“ pridáva odborníčka ďalší šikovný tip.

 Aj kyselinu hyalurónovú na pitie, na rozdiel od tabletkovej alebo práškovej formy, organizmus vstrebe na 100% a tkanivá ju ľahko využijú.

Kolagén a kyselina hyalurónová na pitie

Bioaktívny účinok týchto zázrakov omladzujúcej medicíny možno ešte posilniť. Kyselina hyalurónová aj kolagén sa totiž dá užívať zvnútra vo forme výživových doplnkov. Unikátny tekutý kolagen vo forme peptidov dokáže ľudské telo rýchlo a bezpečne vstrebať a navyše podporí i prirodzenú tvorbu kolagénu v tele. Aj kyselinu hyalurónovú na pitie, na rozdiel od tabletkovej alebo práškovej formy, organizmus vstrebe na 100% a tkanivá ju ľahko využijú. Pozitívnym vedľajším účinkom je, že pri užívaní vyvoláva pocit smädu, čo vás núti piť viac vody – presne to, čo potrebujú nielen vnútorné orgány, ale aj pleť.

 Bioaktívny účinok týchto zázrakov omladzujúcej medicíny možno ešte posilniť. Kyselina hyalurónová aj kolagén sa totiž dá užívať zvnútra vo forme výživových doplnkov.

Viac vitamínov, menej stresu

Nezabúdajte, že tieto dve látky sú len časť skladačky. Koža potrebuje aj dostatok vitamínov, minerálov a ostatných živín – osobitne vitamín A, vitamín C, vitamín E, zinok, či omega-3 mastné kyseliny s protizápalovými účinkami pri hojení rán či akné.  Správne zvolená kozmetika je dobrým krokom v starostlivosti o pleť, základom však stále zostáva dôsledné čistenie pleti a jej hydratácia krémami a sérami s kyselinou hyalurónovou, kolagénom, peptidmi, vitamínmi a antioxidantmi,“ upozorňuje K. Demetriou, čo by vám nemalo chýbať na poličke v kúpeľni. A zas platí, že tie isté živiny treba telu dodať aj zvnútra – ideálne pestrou a vyváženou stravou s dostatkom ovocia, zeleniny, celozrnných výrobkov a orechov. Svoju rolu zohrá aj to, ak sa naučíte lepšie manažovať psychický stres.