Piata choroba u detí: príznaky a prevencia
Najvyššie riziko výskytu piatej choroby u detí je na jar, v čase, keď je imunita detí oslabená chladom. Prvé prejavy piatej choroby sú kašľanie, kýchanie a výtok z nosa. V tomto štádiu je pacient najviac infekčný.
Piata choroba má tieto príznaky
K prejavom podobným nádche sa následne pridá zvýšená teplota, únava, bolesti svalov a kĺbov. Zvyčajne sú už tieto ťažkosti na ústupe, keď sa urobia vyrážky na lícach alebo vyrážky okolo úst – typické príznaky piatej choroby.
V tomto období už pacient nie je infekčný, ale potrebuje pokojový režim a veľmi dôležitá je starostlivosť o červené vyrážky.
Inkubačná doba piatej choroby u detí sa uvádza od 4 do 21 dní. Prenáša sa kvapôčkami vzduchu infikovanými nakazeným, ktorý kašle a kýcha.
Liečba piatej choroby
Keďže piata choroba je vírusové ochorenie, spôsobené parvovírusom B-19, liečba je zvyčajne symptomatická.
Dôležité je podávať lieky na tlmenie horúčky, preparáty na zmiernenie kašľa a uľahčenie vykašliavania hlienov a antihistaminiká na zmiernenie svrbenia vyrážok.
Červené vyrážky sa zvyčajne začnú objavovať na tvári, môžu sa však postupne objaviť aj na ďalších častiach tela. Červené vyrážky okolo úst, na rukách, nohách či trupe svrbia.
Ich stav sa môže zhoršiť po kontakte s vodou alebo vplyvom slnečného žiarenia. Preto by sme dieťa s piatou chorobou nemali minimálne 4 až 10 dní vystavovať slnečnému žiareniu a pokožku zbytočne nedráždiť sprchovaním alebo kúpaním.
Dôležitý je dostatočný pitný režim a oddych.
Kým u detí býva priebeh piatej choroby zvyčajne bez komplikácií a výsledkom je doživotná imunita voči parvovírusu B-19, komplikácie môžu nastať u tehotných žien a u dospelých aj detí s oslabenou imunitou.
Prevencia piatej choroby
Proti piatej chorobe neexistuje očkovanie. Jedinou prevenciou je vyhýbanie sa kontaktu s infekčným pacientom a posilňovanie imunity.
Všetky potrebné vitamíny, minerály a stopové prvky na prírodnej báze nájdete napríklad v sirupe IMMUNO BIMBI. „Sirup s výťažkom z plodov šípky, sibírskeho ženšenu či koreňa kozinca podporuje oslabenú imunitu a pomáha aj proti únave a vyčerpaniu. Obsahuje vitamín C, vitamíny skupiny B, ale aj vitamín E a vitamín D. Odporúčam užívať ho nielen počas choroby, ale ideálne preventívne, aby nedošlo k oslabeniu imunity,“ povedala Katarína Demetriou z farmakologického laboratória Pharma MKL.
Oslabená imunita sa dá ďalej posilňovať dostatočným spánkovým režimom, otužovaním (pobyt na vzduchu, primerané oblečenie), primeraným pohybom a psycho hygienou.