Kozmetika môže aj škodiť, na tieto chemické látky si dajte pozor

Slovné spojenie „chemické látky“ v kozmetike síce zaváňa problémom, respektíve čímsi umelým, pravda však je, že každý jeden kozmetický prípravok, každý liek, liečivo či dokonca potravina sú vo svojej podstate rôznymi spôsobmi namiešané chemické látky.

Každý druh kozmetiky sa dá pomyselne rozobrať na jednotlivé soli, kyseliny, emulgátory a podobne. Problém nastáva, ak ide o umelo vytvorené chemické látky, ktoré nahrádzajú drahé prírodné zložky, ale rovnako ako výťažky z rastlín zabezpečujú napríklad konzistenciu, textúru, vôňu, stabilitu a ďalšie žiaduce vlastnosti kozmetiky.

 

Umelé je umelé

Azda neprejde týždeň, aby sa v médiách neobjavili správy o tom, že výrobca sťahuje z trhu nejaký šampón, tuhé mydlo, parfum alebo dezinfekciu na ruky, pretože sa v nich našli nebezpečné chemické látky. Nedeje sa to len u výrobcov neznámych značiek, ale aj takých, ktoré by sme podľa reklamných spotov považovali za naozaj bezpečné, ekologické a kvalitné.

Vec sa má však tak, že mnohé chemické látky používané v kozmetike sa ešte len skúmajú. Iné sú už preskúmané a je dovolené používať ich v určitom množstve, ktoré sa považuje za bezpečné. To bezpečné množstvo je však obsiahnuté v jednom kozmetickom výrobku. Keď denne používame sprchový gél, pleťovú vodu, sérum na pleť, krém na tvár a mejkap, obsah týchto látok sa sčítava.

Výsledkom preto nemusí byť zdravie a krása, ale, naopak, nepatrné, ale nepretržité zásadné poškodzovanie pokožky a ďalších vrstiev kože.

 

Ako si vybrať kozmetiku

Viac pozornosti než reklame a cene treba pri výbere kozmetiky venovať jej zloženiu. Uznávame, že je otravné čítať tie malé písmenká na zadnej strane obalu, ale práve tam je ukrytá pravda.

Medzi látky, na ktoré si treba dávať pozor, patria napríklad:

  • parabény – chemické konzervanty, ktoré môžu spôsobovať podráždenie až alergiu
  • BHA (butylhydroxyanizol) – konzervant, karcinogén, spôsobuje poruchy štítnej žľazy, zmeny na úrovni buniek, alergie
  • PEG (polyetylénglykol) – dráždi pokožku, oči, má vplyv na plodnosť
  • DMDM hydantoín – konzervant spôsobujúci podráždenie, alergické reakcie, svrbenie a pálenie kože
  • umelé vône a arómy

„Stávkou na istotu je prírodná kozmetika, ktorá je síce drahšia – pretože vypestovať a starostlivo spracovať rastlinu je časovo, energeticky aj finančne náročnejšie ako vyrobiť ich umelú náhradu –, ale máte istotu, že neobsahuje ropu, parabény či propylénglykol,“ povedala Katarína Demetriou z kozmeticko-farmaceutického laboratória Pharma MKL.

 

Antiaging riziko

Nielen sprchové gély či šampóny, ale aj pleťová kozmetika, ktorá má zabrániť predčasnému starnutiu, často obsahuje nebezpečné alebo minimálne diskutabilné chemické látky. A pritom je možná aj iná cesta. Prírodná a zároveň účinná.

Príkladom je denný krém na tvár Collagenat, ktorý obsahuje hydrolyzovaný bioaktívny (živý) morský kolagén vo forme peptidov, kyselinu hyalurónovú s nízkou hmotnosťou a peptidy napodobňujúce botox.

Peptidy sú molekuly takej veľkosti, že dokážu reálne prenikať do pokožky, kde funkčne pôsobia – hydratujú, vyhladzujú jemné vrásky, podporujú regeneráciu pokožky a chránia ju pred vonkajšími vplyvmi.

Tento krém na tvár ďalej obsahuje výťažok z plesnivca alpského (liftingový, antioxidačný a antiagingový účinok), šípkový olej a vitamín A prírodného pôvodu.

„Kvalitná starostlivosť o pleť bezpečnou prírodnou kozmetikou sa nedá dosiahnuť bez toho, aby sme sa nezaujímali o zloženie kozmetiky a nevzdelávali sa v tom, čo pleti škodí a čo prospieva. Myslime na to, že nie všetko, čo počujeme v reklame, je naozaj pravda,“ skonštatovala na záver K. Demetriou.