Kolagén a kyselina hyalurónová ako ich nepoznáme
Obe látky, ktoré sú ľuďom známe v prvom rade preto, lebo sa používajú na skrášľovanie a omladzovanie, sú telu prirodzené. Jednoducho sa s nimi rodíme. Na čo slúžia? Kyselina hyalurónová sa, zjednodušene povedané, stará o to, aby boli dostatočne zavlažované, teda hydratované, kĺby, sliznice, oči či pleť. „Úplne presne povedané, kyselina hyalurónová sa nachádza v medzibunkovom priestore, v podkoží a v kĺbovej tekutine v chrupavkách,“ dodáva ortopéd MUDr. Vladimír Holoubek. „Hydratuje chrupavkové a spojivové tkanivo, dá sa tiež povedať, že funguje ako ,mazivoʻ, aby sme kĺbmi dokázali hýbať jednoducho, bez bolestí, zadrhávania a naplno.“
Na pohyb, silu tela a jeho pružnosť či ohybnosť má vplyv aj kolagén. Je to telu vlastná bielkovina a základná stavebná látka všetkých podporných tkanív. V tele takmer niet miesta, kde by sa nenachádzala. „Tvorí kosti, svaly, kĺby, šľachy, ale aj kožu, väzivá, chrupavky, ďasná...“ dodáva doktor Holoubek. „Kolagén sa nachádza najmä v spojivovom tkanive kože, v šľachách, svalových tkanivách, nechtoch, vlasoch, kostiach, chrupavkách. Možno vás prekvapí, že tvorí až šesť percent telesnej váhy.“
Ani pohyb, ani rast
Je jasné, že bez kolagénu a kyseliny hyalurónovej by ľudský organizmus nedokázal vyrásť a hýbať sa. Takže nerozhodujú ani tak o mladistvom vzhľade, ako skôr o slobode a kvalite pohybu. „Kolagénové väzivo je jednou z hlavných súčastí medzibunkového priestoru spojivového tkaniva v oblasti pohybového aparátu. Spevňuje okolie kĺbovej štruktúry, kĺbové puzdrá, šľachové úpony. V kostenej časti tvorí organickú zložku kosti, v ktorej sú uložené osteocyty, základné bunky zrelej kosti. Uvoľňujú minerály z matrixu kosti, a teda majú nezastupiteľnú úlohu v regulácii hladiny vápnika v organizme. Podobne to funguje v chrupavkách,“ vysvetľuje podrobne funkciu kolagénu v tele MUDr. Holoubek.
Bolestivé problémy
Príroda to však zariadila tak, že množstvo kolagénu aj objem kyseliny hyalurónovej s pribúdajúcimi rokmi klesá. Nie na prahu osemdesiatky či deväťdesiatky, ale oveľa skôr. Niektoré zdroje udávajú, že okolo štyridsiateho roku života telo už nevyrobí ani polovicu objemu kyseliny hyalurónovej v porovnaní s tým, koľko jej produkovalo roky predtým. Podobne utícha aj produkcia kolagénu, a to v momente, keď telo prestane rásť. Dôsledok? Koža už nie je vypnutá ako kedysi, začíname vädnúť, ochabovať. Ešte väčší problém je, že sa znižuje naša hybnosť aj pružnosť a môžeme mať problémy s pohybom.
Kedy sa to všetko začína? Podľa doktora Holoubka je to veľmi individuálna záležitosť. „Súvisí s pohybovým režimom, výživou aj genetickou výbavou. Faktom však je, že v dôsledku degenerácie kolagénu a nedostatku kyseliny hyalurónovej vysychajú chrupavky a vzniká artróza či spondylóza - degeneratívne zmeny medzistavcových platničiek, ktoré vedú k tvorbe výrastkov.“
Riziko nenápadnosti
Kým sa tieto zdravotné ťažkosti rozvinú do podoby, že spôsobujú vážne problémy, bolesti a zásadným spôsobom znižujú kvalitu nášho života, v podstate netušíme, že sa v našom tele deje zrada. „Rozpoznať, že v tele chýba kyselina hyalurónová a kolagén, a teda že sa rozvíja artróza alebo spondylóza, sa nedá,“ upozorňuje ortopéd. Prevenciou je podľa neho dobrá životospráva a hlavne pohybová aktivita. „Pohyb stimuluje produkciu kolagénu, pričom sa do chrupavky nasáva vnútrokĺbová tekutina, ktorá ju vyživuje a hydratuje.“
Zároveň platí, že keď už ťažkosti nastanú, ich liečba spočíva v injekčnom aplikovaní kolagénu a kyseliny hyalurónovej do tela. „Ideálne je začať s aplikáciou už pri prvých príznakoch degenerácie spojivového tkaniva,“ radí lekár. „Najúčinnejšia je injekčná dávka kolagénu do postihnutého kĺbu jedenkrát týždenne. Kyselina hyalurónová sa v závislosti od preparátu aplikuje buď raz, alebo trikrát v priebehu polroka.“
Bezbolestné riešenie
Existuje však aj riešenie bez nutnosti stretu kože s ihlou – tekutý kolagén a tekutá kyselina hyalurónová. Ide zároveň o výbornú prevenciu úbytku kolagénu či kyseliny hyalurónovej, a teda aj rozvinutia degeneratívneho ochorenia pohybového aparátu. Na slovenský a český trh ich dodáva spoločnosť Pharma MKL, ktorej sa okrem iného podarilo získať registráciu a legislatívou žiadanú certifikáciu kyseliny hyalurónovej v tekutej podobe (Hyalurmed) a rovnako tekutý kolagén vo forme peptidov (Optimal Collagen). Ich najväčšou výhodou je ich skupenstvo, užívajú sa perorálne (vypijú sa), čo znamená, že sa naozaj vstrebú do tela a pôsobia zvnútra smerom von. Výhodou perorálneho užívania tekutej formy kyseliny hyalurónovej a kolagénu je aj skutočnosť, že sa dokážu dostať aj do najmenšieho medzibunkového priestoru v kĺboch a chrupavkách, kde často nevie pomôcť ani injekcia. Pri vonkajšom používaní kyseliny hyalurónovej nájdeme na trhu množstvo prípravkov, avšak na dosiahnutie maximálneho účinku treba siahnuť po takom, ktorý obsahuje kyselinu v najčistejšej forme. Obzvlášť v letnom období je nutné pokožku hydratovať viac ako inokedy. V lekárni dostanete už aj opaľovací krém s kvalitnou kyselinou hyalurónovou a s krycím homogénnym filtrom novej generácie SunCat MTA, ktorý poskytuje ochranu širokého spektra v celom rozsahu UVB a UVA od 290 nm do 400 nm.