Keď deťom chýba vitamín D: Krivica a ďalšie zdravotné problémy
Spájame si ho s kosťami a pekným opálením, no úlohy vitamínu D siahajú oveľa ďalej. Vedeli ste, že bez neho by náš imunitný systém nefungoval, ako má a mohli by sme mať zlú náladu? A že technicky vzaté vlastne ani nejde o vitamín, ale o hormón? Vedci totiž definujú vitamíny ako chemické látky, ktoré musíme získavať zo stravy. Hoci je D vitamín zakotvený ako jeden zo štyroch v tukoch rozpustných vitamínov, porušuje ostatné pravidlá pre tento druh makroživín. Telo si ho totiž dokáže vyrábať aj samo pri vystavení slnečnému žiareniu. V tom však zároveň tkvie istá zradnosť.
„Vitamín D je najviac podceňovanou živinou na svete. Väčšina ľudí totiž predpokladá, že ho má dosť zo slnka. Hoci slnečné žiarenie je jedným zo zdrojov vitamínu D, len veľmi málo ľudí sa mu vystavuje primerane na to, aby využili jeho výhody. V lete môže nadmerný pobyt na slnku zvýšiť riziko rakoviny kože, v zimných mesiacoch zas, najmä od novembra do februára, keď je menej intenzívne, ho nedokážeme syntetizovať dostatočné množstvo,“ vysvetľuje pediatrička z PharmaMKL MUDr. Kristína Žákovičová. Aby ho bolo akurát, musíme teda dbať aj na jeho príjem s pomerne obmedzeného zoznamu potravín, kam patria napríklad mliečne výrobky či ryby. No ruku na srdce, konzumujete ich vy aj vaše deti, koľko sa patrí?
Vitamín D a jeho význam pre deti
Štatistiky napovedajú, že väčšina ľudí má déčka žalostne málo. Podľa veľkej štúdie Európskej komisie jeho vysokým deficitom trpí asi 66 miliónov ľudí v krajinách EÚ. Týka sa to aj detí, ktoré nejedia všetko, čo je zdravé, sú obézne a v lete ich poctivo zvykneme natierať opaľovacími krémami. Táto prevencia je samozrejme dôležitá, no musí sa vyvážiť adekvátnym prísunom vitamínu D z iných zdrojov. Práve deti sú na jeho nízku hladinu obzvlášť citlivé.
Vitamín D pre kosti a rast
Pre vyvíjajúci sa organizmus detí je naozaj nepostrádateľný - je kľúčovou zložkou pre zdravé kosti i zuby. Ak ho je málo, u detí stúpa riziko rachitídy, či ľudovo krivice, hoci vďaka pokroku medicíny sa dnes toto ochorenie vyskytuje zriedkavejšie. „Deti s nedostatkom vitamínu D môžu mať spomalený rast a vývin, čo niekedy vedie k deformitám kostí a problémom s pohybom v neskorších rokoch. Nie každý vie, že dosť déčka dieťa potrebuje aj preto, aby mu v tele dobre pracoval vápnik a fosfor,“ dodáva pediatrička. Ako zaujímavosť pridáva, že jedno-až trojročné dieťa denne potrebuje 700 miligramov vápnika, pričom v jednej šálke mlieka je asi 300 miligramov. No kým malí rastú, zo stravy dokážu vstrebať len asi 75% - aj to len, ak majú dostatočnú zásobu vitamínu D.
Ako ovplyvní vitamín D imunitu?
Podporou rastu a opornej sústavy tela však význam vitamínu D zďaleka nekončí. „Vitamín D reguluje aj mnohé ďalšie bunkové funkcie v tele. Je dôležitý pre optimálny metabolizmus, trávenie, vylučovanie i krvotvorbu. Jeho protizápalové, antioxidačné a neuroprotektívne vlastnosti podporujú zdravie imunitného systému, funkciu svalov a činnosť mozgových buniek,“ vymenúva detská lekárka účinky vitamínu D. Slabé zásoby tohto vitamínu môžu viesť k oslabenej imunitnej odpovedi, čím sa zvyšuje náchylnosť k infekciám, ako sú vírusové ochorenia dýchacích ciest, ale aj tráviaceho traktu.
Nízku hladinu vitamínu D dokonca spojilo niekoľko štúdií aj s cukrovkou prvého typu, špecifickou pre detský vek, čo sa vysvetľuje vplyvom vitamínu D na tvorbu inzulínu. Je pozoruhodné, že ak deťom chýba déčko, môže sa to prejaviť aj zhoršeným mentálnym zdravím, naznačil prehľad štúdií.
Kedy užívať vitamín D?
Vitamín D v podstate označuje skupinu vitamínov, z ktorých sú pre naše zdravie a zdravie detí dôležité dve hlavné formy. Vitamín D2 získavame z rastlín a vitamín D3 - cholekalciferol zo živočíšnych zdrojov, alebo ho produkuje pokožka ako reakciu na ultrafialové žiarenie. Keďže D3 je v organizme aktívnejší a efektívnejší, v strave sa odporúča siahať skôr po živočíšnej forme. V čom je vitamín D najdostupnejší? „Kvalitné jedlo, ktoré obsahuje vitamín D, zahŕňa tučné ryby ako losos, makrelu a sardinky, žĺtky vajec, huby a potraviny obohatené o vitamín D, ako sú mliečne výrobky a niektoré obilniny. Je odborná zhoda na tom, aby deti, najmä dojčatá, dostávali pravidelnú suplementáciu vitamínu D, pretože jeho nedostatok môže spôsobiť vážne problémy s rastom a vývojom,“ upozorňuje doktorka Žákovičová.
Odporúčaná denná dávka vitamínu D pre bábätká do jedného roka je podľa EÚ legislatívy stanovená na 10 mikrogramov – 400 IU (medzinárodných jednotiek) už od prvých dní, u starších detí na 600 UI a viac podľa veku a hmotnosti. „Rodičia by mali venovať osobitnú pozornosť tomu, aby ich deti dostávali dostatočnú dávku vitamínu D, obzvlášť ak sú dojčené. Je to zásadné, pretože materské mlieko zvyčajne neposkytuje dostatočné množstvo tohto vitamínu,“ pripomína odborníčka a nabáda v dávkovaní pokračovať aj u starších detí počas zimných mesiacov a tiež tehotných žien počas celej gravidity.
Vitamín D a nežiadúce účinky
Dá sa vitamínom D predávkovať? Samozrejme, že dá. Ako všetko v prírode, aj príjem vitamínov je o správnom balanse. Predávkovanie samostatne zo stravy nehrozí, pokiaľ ste však stavili na suplementáciu, buďte opatrní. „Mali by ste poznať príznaky intoxikácie vitamínom D, ktoré zahŕňajú nechutenstvo, stratu hmotnosti, bolesti brucha, vracanie a zápchu. Pri dlhodobom nadmernom dávkovaní v extrémnych prípadoch môže dôjsť až k zlyhaniu obličiek,“ varuje MUDr. Kristína Žákovičová. Tento stav, paradoxne i oslabovanie kostí a problémy so srdcom, spôsobuje hromadenie veľkého množstva vápnika v krvnom obehu. Takže ešte raz, u detí dôsledne dodržiavajte odporúčané dávkovanie a v prípade akýchkoľvek pochybností ho konzultuje so svojím lekárom.