Bez vrások, bez skalpela: Stavte na kolagén a kyselinu hyalurónovú

Lekárska veda pokročila natoľko, že si dnes vieme dať účinné rady aj s príznakmi starnutia, ako sú vrásky. Štyridsiatničky či staršie ženy tak môžu vyzerať podstatne mladšie ako ich mamy v rovnakom veku. Moderný výskum sa dnes koncentruje na dve najsľubnejšie látky – kolagén a kyselinu hyalurónovú. Ich mimoriadne schopnosti a význam pre pružnosť a celistvosť pokožky v súčasných kozmetických prípravkoch či výživových doplnkoch dokážeme takmer dokonale simulovať. Prečo ich možno považovať za zázrak?

Kolagén ako stavebná jednotka

Čo to vlastne je? Kolagén je základnou stavebnou bielkovinou v našom tele – pokožky, šliach i opornej sústavy. Je naozaj nepostrádateľný - pomáha viazať vodu, podporuje regeneráciu buniek pokožky a vytvára ochranný film chrániaci pred negatívnymi vplyvmi prostredia. Problém je, že vekom ubúda,  už po dvadsiatke tempom asi percento ročne. Do štyridsiatky až päťdesiatky jeho „výroba“ klesá o 25% až 30% oproti ranej dospelosti. Čím nižšia je jeho produkcia, tým viac sa ukazujú nielen povestné vrásky, ale aj iné zdravotné ťažkosti. Našťastie, voči prirodzenej strate kolagénu v nekonečne nie sme úplne bezmocní. Farmaceutický priemysel dnes pozná niekoľko spôsobov, ako ho telu vrátiť späť.

Ktorý kolagén je najlepší?

Existuje niekoľko druhov kolagénu. Kolagén typu I  je v ľudskom tele najhojnejší a nachádza sa v pokožke, šľachách a kostiach. Kolagén typu II nájdete v chrupkách a kolagén typu III je napríklad vo svaloch a cievach. Kolagén sa odlišuje aj podľa pôvodu. Živočíšny kolagén sa zvyčajne získava z hydinových, hovädzích alebo bravčových koží, kostí a chrupaviek. Tento typ je bežne dostupný v rôznych doplnkoch stravy a určený pre problémy s kĺbmi. Ak túžite po omladení pleti, siahnite určite radšej po morskom kolagéne napríklad z rýb. Má vyššiu biologickú dostupnosť ako niektoré živočíšne zdroje, čo znamená, že sa môže účinnejšie absorbovať do tela.

Nie je morský kolagén ako morský kolagén

Morských kolagénov nájdete na trhu veľa, nie každý vám však spraví službu, akú čakáte. Ktorý morský kolagén je proti vráskam najúčinnejší podľa odborníčky? „Určite odporúčam staviť na istotu a to na hydrolyzovaný, či inak bioaktívny morský kolagén. To znamená, že je rozdelený na menšie častice, takzvané peptidy, zohrávajúce kľúčovú úlohu v rôznych biologických procesoch, vrátane signalizácie medzi bunkami, regulácie imunitného systému a metabolizmu,“ hovorí Katarína Demetriou z kozmeticko - farmaceutického laboratória PharmaMKL. Vedecké štúdie ukazujú, že kolagénové peptidy ponúkajú vysokú biologickú dostupnosť, a teda sa efektívne dostávajú do krvného obehu a transportujú do cieľových tkanív tela. Rovnako sa vyznačujú vysokou bioaktivitou, ktorá stimuluje syntézu a reorganizáciu nových kolagénových vlákien v rôznych tkanivách.   

Kyselina hyalurónová ako špongia

Kým kolagén môžeme chápať ako súbor tehličiek, ktorým dokážeme nanovo prebudovať, zrekonštruovať štruktúru pokožky, kyselinu hyalurónovú si predstavte ako živú vodu, či maltu, ktorou ich – samozrejme obrazne - spojíme. Túto vzácnu látku objavili takmer pred sto rokmi. Je jednou z kľúčových zložiek dermis - hlbšej vrstvy kože, kde pomáha udržiavať vlhkosť a pružnosť pokožky, a vyskytuje sa aj v ďalších tkanivách. Súčasný hit medicíny, a to nielen estetickej, si obľubu získal najmä pre svoju neobyčajnú schopnosť zadržiavať vodu. Jeden gram kyseliny hylaurónovej dokáže v sebe naviazať až 6 litrov. Aj vďaka nej máme v dvadsiatke napnuté, vyplnené a svieže líčka, odolnejšie kĺby, vlasy, nechty i sliznice.

Podobne ako kolagén, aj jej produkcia vekom klesá, v štyridsiatke nám zostane iba polovica z pôvodného objemu a po šestedsiatke iba 10%. Chýba nám tak nielen pre bezkonkurenčnú superschopnosť nasiaknuť vodu ako špongia, ale aj ako súčasť tímu pre tvorbu kolagénu a elastínu a antixodačné a protizápalové vlastnosti. To sa prejaví nielen viditeľne na povädnutej pleti, vráskach a poklese kontúr tváre, ale aj bolesťami kĺbov, suchosťou slizníc, i oslabenou imunitou.

Zachovanie alebo opätovné získanie kyseliny hyalurónovej je cieľom mnohých výrobkov starostlivosti o pleť. Dnes sú vedci veľmi úspešní v úsilí začleniť túto kyselinu do zloženia produktov starostlivosti opleť. Kyselina hyaluronová s nízkou molekulovou hmotnosťou je schopná preniknúť do hlbších vrstiev pokožky. Týmto spôsobom poskytuje intenzívnu hydratáciu, zabezpečujúc hladkú, sviežu a hydratovanú pokožku,  vysvetľuje Katarína Demetriou z kozmeticko-farmaceutického laboratória Pharma MKL.  

Kolagén a kyselina hyalurónová – zvonka i zvnútra

Obe zložky – kolagén i kyselina hyalurónová - by nemali chýbať v kozmetike, ktorú používate v rámci svojej rannej i večernej rutiny. Nájdete ich v kvalitnej kozmetike v podobe sér, krémov či pleťových vôd. Ich pravidelná aplikácia pomôže napnuť línie a vrásky a dodá pokožke mladistvejší vzhľad.

Bioaktívny účinok týchto zázrakov omladzujúcej medicíny však možno ešte posilniť. Kyselina hyalurónová aj kolagén sa totiž dá užívať zvnútra vo forme výživových doplnkov. Unikátny tekutý kolagén Optimal Plus F - PRO Collagen vo forme peptidov dokáže ľudské telo rýchlo a bezpečne vstrebať a navyše podporí i prirodzenú tvorbu kolagénu v tele. Aj HYALURMED  číru kyselinu hyalurónovú na pitie, na rozdiel od tabletkovej alebo práškovej formy, organizmus vstrebe na 100% a tkanivá ju ľahko využijú.