Ako prirodzene doplniť kolagén? Stavte na správne kombinácie v strave.

Kolagén je jednou z najdôležitejších bielkovín, v našom tele tvorí približne jednu tretinu ich celkového obsahu. Zodpovedá predovšetkým za pevnosť a pružnosť pokožky, zdravie kĺbov, svalov a kostí. S vekom, už po 25. roku života, však jeho produkcia v organizme postupne klesá, po štyridsiatke už prudko padá. To môže viesť k nechceným prejavom starnutia, ako sú vrásky, strata elasticity pokožky či bolesti kolien a chrbtice. Tento proces sa však dá spomaliť dostatočným príjmom kolagénu z vonkajších zdrojov. Ako získať najlepší kolagén na kĺby, no aj celkové zdravie?

 

Strava bohatá na kolagén

Základným pravidlom je dbať na kvalitnú a pestrú stravu. Ideálnym zdrojom sú potraviny, ktoré obsahujú prírodný kolagén, ako sú hovädzí vývar či mäsové pokrmy, alebo morské ryby, vajcia, či orechy bohaté na ďalšie bielkoviny a živiny nevyhnutné pre jeho tvorbu. Výhodou je, že takto súčasne s ním do tela dostanete mnohé dôležité látky, ktoré pomáhajú s ťažkosťami so starnutím na prvý pohľad nesúvisiacimi. Napríklad vývar z kostí je vhodný aj pri črevných ťažkostiach – ako zdroj kolagénu i glutamínu prispeje k hojeniu črevnej sliznice pri syndróme priepustného čreva.

Základným pravidlom je dbať na kvalitnú a pestrú stravu.

 

Vitamín C ako kľúčový partner

Dobre spravíte, ak potraviny s obsahom kolagénu skombinujete s ďalšími výživnými látkami, ktoré podporia jeho produkciu. Teplá sezóna je na to ako stvorená.  „Vstrebávanie kolagénu výrazne podporuje vitamín C, ktorý nájdeme v množstve letného ovocia a zeleniny, ako sú bobuľové ovocie, červená paprika, brokolica a citrusové plody,“ hovorí Katarína Demetriou z Pharma MKL. Tento vitamín, zároveň dôležitý antioxidant, nielenže stimuluje tvorbu kolagénu, ale aj chráni pokožku pred poškodením voľnými radikálmi.

Kolagén účinne spolupracuje aj s ďalšími živinami, ako sú kyselina hyalurónová a zinok, účinky ktorého povzbudzujú regeneráciu pokožky a jej hojenie. „Kolagén obohatený o kyselinu hyalurónovú, vitamín C, zinok a kyselinu listovú optimalizuje fungovanie imunitného systému, takže budete dokonale pripravená zvonka aj znútra počas celého roka,“ dodáva odborníčka na kozmetiku.

 

12 potravín, ktoré podporia tvorbu kolagénu

  1. Kostný vývar: pomalým varením kosti sa kolagén v nich rozloží na želatínu, môže sa tak ľahšie vstrebať
  2. Bravčové kože: obsahujú veľké množstvo kolagénu, konzumáciou telo získa aminokyseliny potrebné na tvorbu vlastného kolagénu, a tiež glycín potrebný pre syntézu kolagénu
  3. Morské ryby: osobitne koža a šupiny sú vzácnym zdrojom morského kolagénu, známeho vysokou biologickou dostupnosťou
  4. Kuracie mäso: konkrétne chrupavky sú prirodzeným zdrojom kolagénu typu 2 s účinkami napríklad proti artritíde
  5. Hovädzie mäso: najmä koža a kosti obsahujú kolagén typu 1 a 3 nevyhnutný pre zdravie kože, kostí, šliach, chrupaviek, spojivového tkaniva a zubov
  6. Vaječné bielka: sú zdrojom prolínu, jednej z aminokyselín potrebných na výrobu kolagénu
  7. Citrusové plody: vitamín C v nich pomáha telu produkovať kolagén
  8. Bobuľové ovocie: rovnako sa pýšia vysokým obsahom vitamínu C, ktorý pomôže obnoviť samostatnú tvorbu kolagénu v tele
  9. Cesnak: je bohatý na síru dôležitú pre tvorbu kolagénu, obsahuje aj taurín a kyselinu lipidovú, ktoré prispievajú k obnove poškodených kolagénových vlákien
  10. Mliečne výrobky: mlieko, syr a jogurt sú zdrojom prolínu a glycínu, molekúl, ktoré sú pre produkciu kolagénu kľúčové
  11. Kešu orechy: sú plné zinku a medi, potrebných pre syntézu kolagénu a elastínu
  12. Ustrice: skvelé sú opäť pre vysoký obsah zinku, na odporúčanú dennú dávku tohto minerálu stačí niekoľko kúskov

 

Tekutý kolagén

Ak chcete hladinu kolagénu v tele ešte viac podporiť, k dispozícii sú rôzne doplnky výživy. Obľúbený je kolagén pre ženy, ale aj mužov, ktorí nechcú zanedbať zdravie kĺbov, šliach a svalov, a v neposlednom rade zdravie a krásu pleti, nechtov či vlasov. „Kolagén sa dá dopĺňať v rôznych formách. Odporúčam pravidelne užívať bioaktívny kolagén v tekutej forme. Naše výskumy dokázali, že najúčinnejší je, ak sa užíva večer. Vďaka tomu, že je v tekutej forme, sa kolagén do organizmu vstrebe rýchlo a v najväčšom možnom množstve, a tak sa peptidy kolagénu dostanú všade tam, kde ich telo potrebuje,vysvetľuje Katarína Demetriou.

 

Kolagén a antiage starostlivosť

Tretím spôsobom je používať vhodnú kozmetiku. Kolagén je neoddeliteľnou súčasťou antiage starostlivosti. Aj po päťdesiatke môžete mať hladkú a príťažlivú pleť ako tridsiatnička. Katarína Demetriou radí používať výrobky obohatené o kolagén, ako sú séra s hydroizolovaným morským kolagénom so schopnosťou zlepšiť vzhľad pleti a spomaliť prejavy starnutia. „Sérum na pleť s hydroizolovaným morským kolagénom dodá pleti potrebnú pružnosť aj elasticitu. Dokáže eliminovať jemné línie vrások, ale čo je ešte dôležitejšie, poskytuje ochranu pred vonkajšími vplyvmi a podporuje regeneráciu pleti,“ dodáva odborníčka z Pharma MKL.

Zhrnuté a podčiarknuté – kolagén dopĺňajte najmä zo stravy, ale aj z výživových doplnkov a zvoľte vhodnú kozmetiku s jeho obsahom. Pamätajte, že najlepšie výsledky dosiahnete, ak budete kombinovať viaceré prístupy a dbať na pravidelnosť. „Aby mal kolagén maximálny účinok a blahodarné účinky na zdravie, je dôležité vytvoriť si každodennú rutinu,“ uzatvára Katarína Demetriou.