Ako pomôcť detskej imunite?

Imunita je nesmierne zložitý komplex živých organizmov sídliacich v rôznych častiach ľudského tela. Pre lepšie pochopenie procesov, ktoré sa v rámci imunity odohrávajú v tele dieťaťa, stačí vedieť, že existuje špecifická a nešpecifická imunita.

Nešpecifická imunita je vrodená. Je jednou z prvých obranných línií a jej úlohou je identifikovať a zaútočiť na nepriateľské mikróby (baktérie, plesne, vírusy), ktoré sa dostali do tela.

Deti, ktoré sa narodili prirodzene, majú vrodenú imunitu (nešpecifickú) silnejšiu. Prechodom cez pôrodné cesty totiž dochádza k prirodzenému prenosu prospešnej črevnej mikroflóry z matky na dieťa. Novorodenec tak prijme protilátky, ktoré ho chránia pred škodlivými mikroorganizmami, ale zároveň sa jeho imunita postupne učí reagovať na ďalšie a ďalšie podnety. Deti narodené cisárskym rezom majú spočiatku oslabenú imunitu, ale aj tá môže byť časom plne zrelá a funkčná.

Imunita potrebuje stimuly

Imunita dozrieva učením sa. Imunitný systém dieťaťa vyhodnocuje od jeho narodenia každú jednu látku, s ktorou sa dostane do kontaktu prostredníctvom stravy, cez dýchacie cesty, pokožku. Rozlišuje, či je pre telo prospešná, neutrálna alebo potenciálne riziková. A podľa toho reaguje.

Zrelú imunitu má dieťa až vo veku približne 14 rokov. Dovtedy sa učí rozoznávať a a reagovať na veľké množstvo podnetov. Problematické bývajú najmä prvé mesiace, keď dieťa nastúpi do kolektívu. Obranný systém organizmu sa vtedy síce učí, ale zároveň je imunita oslabená. Najmä po chorobe a po užívaní antibiotík.

Riziko choroby a dočasne oslabenej imunity však nie je dôvodom, aby sme dieťa do kolektívu nedávali. Naopak, je to veľmi cenné miesto, kde sa jeho imunita posilňuje. A navyše jej môžu rodičia či starí pomáhať.

Oslabená imunita po užívaní antibiotík

Antibiotická liečba sa dnes deťom ordinuje naozaj iba výnimočne, keď je to nevyhnutné, prednosť dostávajú lokálne kvapky pred širokospektrálnymi liekmi. Mnoho rodičov sa obáva, že antibiotiká zničia dieťaťu pečeň, zuby alebo ho inak poškodia. Nestane sa tak, ak počas choroby nebudú lieky nadužívané.

Ak je nevyhnutné podávať antibiotiká a lieky proti horúčke, treba podávať aj kvalitné probiotiká, ktoré pomôžu chrániť tráviaci trakt – lebo tam je hlavné centrum imunity.

Pre budovanie silnej imunity u dieťaťa je dôležitý dostatočný spánok, primeraný pohyb, primerané obliekanie (nie babušenie a prehrievanie dieťaťa), pobyt na vzduchu (pokojne za každého počasia), ale aj psychohygiena a správne stravovanie.

Ale sú vitamíny, minerály, stopové prvky a iné látky, ktoré imunita potrebuje, ale organizmus ich vyrobiť nevie, prípadne ich príjem zo stravy je nemožný alebo nedostatočný. Vtedy ich treba dieťaťu dopriať vo forme doplnkov výživy. Vhodnou podporou imunity oslabenej chorobou, stresom alebo iným druhom preťaženia, sú beta glukány. Podporujú najmä nešpecifickú imunitu.

Slabá imunita kvôli problémom so stravou

V období častých chorôb, alebo ak dieťa nemá pestrú stravu, lebo často odmieta jedlo, dokáže zjesť iba niekoľko málo druhov jedál alebo má zo zdravotných dôvodov nariadenú špecifickú diétu, môže užívať multivitamíny vo forme sirupu.

„Pre detský vek sú ideálne fytoterapeutické preparáty, teda tie, ktoré sú vyrobené z výťažkov z rastlín. Správne fungovanie imunity podporuje napríklad kombinácia extraktu z pšeničných klíčkov, z koreňa mrkvy, z plodu šípky s koncentrovanou jablkovou šťavou,“ objasnila Katarína Demetriou z laboratória Pharma MKL.

Sirup z rastlinných výťažkov je možné pridať do jedla alebo nápoja, hoci jeho chuť je zvyčajne príjemná. Pri fytoterapeutických sirupoch si treba dávať pozor na dobu spotreby. Keďže ide o prírodné produkty bez konzervantov, po otvorení ich treba zvyčajne spotrebovať v priebehu niekoľkých týždňov.

Dôležité sú aj ďalšie látky, ktoré buď podporujú tvorbu a rozmnožovanie tzv. dobrých baktérií v čreve (črevná flóra) alebo im dodávajú energiu. V strave dieťaťa by preto nemali chýbať zakysané mliečne výrobky (živý jogurt, kefír, zakysané mlieko) či nakladaná kapusta. Užitočná je aj vláknina. Naopak črevnej flóre neprospieva nadmerný príjem tukov.